Liikunta

Yhdistyksen keilakisa käytiin Keilahallilla 28.5.2018

Kisat heitettiin 14 hengen voimin hyvässä hengessä, kaveria kannustaen.

Tuloksia:

Naiset123Yht.
K. Jaakonsaari956696257
A. Tommila808751218
L. Haapatie647065199
L. Ouninkorpi-Luontola523477163
Miehet123Yht.
J. Skyttä15499155408
A. Laakso122164119405
R. Koski122165115402
E. Hurttila99110133342
K. Vainio1079898303
A. Airaksinen9394108295
O Haapatie9910965273
V. Nordlund719979249
T. Nordlund6471109244
K. Kivistö545652162

Kisan jälkeen jaettiin palkinnot ja juotiin mitalikahvit hyvässä seurassa.

Kevään 2018 liikuntatarjotin

Kevään 2018 liikuntatarjonnan löydät tästä.

Taas on kalenteriin merkittäviä liikuttavia menoja.

  • Huomaa muuttunut aika! Joogaa perjantaisin kello: 13:30 – 14:45. Tervetuloa kaikki ensikertalaiset ja myös aiemmin osallistuneet.

 Tamperelaiset keilaamassa Porissa 20.11.2017

Tamperelaiset kävivät sovitusti keilaamassa Porissa.

Leikisti voi tulevaisuudessa kysyä: Milloin käytiin Parkkislais ”sota”? No, kaukana sodasta, mukava iltapäivä hyvässä  hengessä mukavien vieraiden kanssa. Tilaisuudessa sai nähdä hymyileviä kasvoja, joten kaikki viihtyivät Porin Keilahallissa todennäköisesti hyvin.

Näin toivoen siirrymme tuloksien pariin.

Naiset

SijoitusNimi1.2.3. Lopputulos
1Anneli119152128399
2Anneli90131157378
3Merja89102110301
4Anni1059085280
5Kaarina7710989275
6Leena356164160

Tampere 1078 – Pori 715

Miehet

SijoitusNimi1.2.3.Lopputulos
1Jussi156124146426
2Timo149113142404
3Tauno140123131394
4Jorma121118140379
5Toivo97110154361
6Arto123110124357
7Kai120104126350
8Markku14781121349
9Pentti103119127349
10Valto12096111327
11Jorma H1249896318
12Pekka8687135308
13Esa *88116100304
14Erkki *1108884282

*= kilpailun ulkopuolella

Tampere 2154 – Pori 2160

Kirjaili Esa H.

Suomen Parkinson-liiton keilailukilpailut 2017

Perjantaina 17.11.2017 lähdimme kohti Turkua Seijan toimiessa kuljettajana, Jorman (Mr Bowling) hoidellessa navigaattoria ja minä olin takapenkillä mukana kannustajana. Turun Kupittaalle päästiin ajoissa.

Lämmittelyajan jälkeen alkoi kilpailu, joka oli alusta asti kova.

Jorma valitsi ensin palloksi vanhemman yksilön, mutta sillä heitot kampesivat vasemmalle ja paikkoja jäi.

Sitten tapahtui seuraavaa: Jorma vinkkasi Seijan luokseen ja halusi vaihtaa palloa.

Nyt alkoi yhteistyö uuden pallon kanssa. Alusta asti uusi pallo toimi paremmin ja Jorman mieliala nousi selvästi. Tupla-kaatoja tuli useampia ja Jorma oli taas omalla tasollaan. Siellä kun pysyisi niin kilpailusta tulisi ”itsensä näköinen”.

Porin Seudun Parkinson-Yhdistys on mielissään kun saimme edustajan tähän kilpailuun.

Muuten – kilpailu käytiin Amerikkalaissäännöillä.

Kiva olikin nähdä tuttuja, kuten Taina Piittisjärvi, liiton liikuntavastaava ja monia muita näöltään tuttuja. Nimet vain tahtovat poistua muistista.

Liitto koettaa järjestää tätä kilpailua myös ensi vuonna .Perästä kuuluu.

Samalla kun kiitän Jormaa edustustehtävän hyvästä hoidosta ja Seijaa kuljetuksesta sekä huollosta, voimme siirtyä tulosten pariin.

Pelattiin 4 sarjaa amerikkalaissäännöillä

Miehet

 Nimi1.2.3.4.Yhteensä
1Rosten Timo158199190200747
2Rajala Pentti203157153195708
3Tuisku Matti174187165159685
4Oinas Aulis198148155157658
5Luukkonen Heikki148195149161653
6Angelma Tom167156124164611
7Lehtimäki Jari149170156122597
8Rikkinen Veijo170146146125587
9Pulkkinen Paavo145150148142585
10Skyttä Jorma114160130181585
11Töyssy Erkki137148130154569
12Ojala Tuomo146141132138557
13Piirto Kai155136136130557
14Caselius Jyrki145139146127557
15Koski Aimo136127140139542
16Räisälä Markku96192132106526
17Heino Arto117123114151505
18Koskimaa Esa11789103158467
19Kahara Jussi9291154126463

Naiset

1Tolonen Anne163124131160578
2Laukkanen Lea86130128122466
3Heininen Marja119109119119466
4Rantapero Teija7910012498401
5Koski Tuire979598105395

Kirjaili Esa H.

Liikunnan viikko-ohjelma syksyllä 2017

ViikonpäiväAjallaKelloMitä tehdäänPaikka
Maanantai4.9. - 18.12. 201713.30 -15.00KeilailuaPorin keilahalli, Puinnintie 4
Tiistai22.8. - 5.12. 201714.00 -14.45VesiparkkisAQUA Training studio, Mikonkatu 20-22
Keskiviikko6.9. - 29.11. 201710.00 - 11.00Lavis tanssi/jumppaAQUA Training studio, Mikonkatu 20-22
Torstai24.8. - 7.12. 201712.00 - 13.00KuntoparkkisAQUA Training studio, Mikonkatu 20-22
Perjantai18.8. - 15.12. 201711.30 - 12.30Ohjattu kuntosali100 Syke, Isolinnankatu 22
Perjantai8.9. - 1.12.201713.15 - 14.30JoogaPorin Seudun Kansalaisopisto, Gallen-Kallelankatu 14

Lisätietoja syksyn 2017 viikko-ohjelmasta tai Arto Airaksiselta; liikunta (ÄT) parkinsonpori.fi, p. 040 576 1107

Lavis-tanssia/jumppaa (tyyli on vapaa)

Huomatkaa muutos!

Lavis-tanssia/jumppaa (tyyli on vapaa) keskiviikoisin kello 10:30 – 11:30.

Yhdistyksen keilakisat

Kisat on käyty ja tulokset alla sarjoittain: miehet, naiset, ”terveet”

1. Jorma Skyttä 4221 Anni Tommila 229
1.Onni Haapatie 303
2. Arto Airaksinen 3742. A-L Haapatie 2272. Seija Skyttä 290
3. Esa Hurttila 3083. Leena Luotola-
Ounakorpi 205
4.Tauno Alinen 307
5. Kai Vainio 299
6. Toivo Nordlund 287

Onnea voittajille!

Petanque ja Mölkky

Petanque saa kylkeensä Mölkyn!

Petanqueta  ja Mölkkyä kesäkauden ajan Toejoen petanque-areenalla 1.6.2017 kello 13.00 alkaen koko kesän ajan. Kaikki mukaan!

Ohjeet areenan löytämiseksi tästä.

Suomen Parkinson-liiton keilailun mestaruuskisat 2017

Suomen Parkinson-liiton keilailun mestaruuskisat pidetään Kupittaan Keilahallissa Turussa 17.11.2017. Kilpailu on avoin kaikille Suomen Parkinson-liiton potilasjäsenille! Miehet ja naiset pelaavat eri sarjoissa!

ALKUKARSINNAT, 13.8–13.10.2017

Osallistuminen: Pelaajat käyvät keilaamassa karsintapistemääränsä (kolme heittosarjaa) lähialueensa keilahallissa 13.8–13.10.2017 välisenä aikana. Pistemäärää saa yritää useamman kerran yllämainituna ajankohtana, mutta vain paras pistemäärä ilmoitetaan.
Ilmoittautuminen: Lähialueen keilahallista ilmoitetaan pelaajan paras pistemäärä Suomen Parkinson-liittoon, (taina.piittisjarvi (ät)parkinson.fi) viimeistään torstaina 16.10.2017.
Suomen Parkinson-liitto lähetää tulokset Kupittaan keilahalliin kilpailujen valvojalle/tuomarille, joka valitsee 16 parasta pelaajaa fnaaliin.

FINAALIT, Perjantai 17.11.2017, klo 16.30–18.30

Pelaaminen: Pelataan amerikkalaisella tyylillä; pelaajat pelaavat 1 ja 2 rataa vuorotellen, jolloin heittorata vaihtuu. Kilpailussa ei käytetä tasoituksia. Heittosarjoja on neljä.
Palkintojen jako suoritetaan välittömästi kilpailujen jälkeen klo 18.30. Peruutukset: Suomen Parkinson-liittoon, (taina.piittisjarvi(ät)parkinson.fi)
Kilpailun järjestäjä: Kupittaan Keilahalli ja Suomen Parkinson-liitto ry, kilpailunjohtaja Kai Hilden, Kupittaan Keilahallin tj.
Lisätetoja: Tainalta, (taina.piittisjarvi(ät)parkinson.fi)

Tehtävä Tampereella

Yhdistyksemme osallistui Ystäväpäivän keilakisaan Tampereella kahdella joukkueella.

Edustava joukko; kuvaajana: Seija.

Pelaajat tulivat kahdella kuljetuksella. Kaksi junalla ja neljä autolla. Pieni harmoninen särö mutta ei huono. Yhdistys oli reilu kuluja maksaessaan. Oli mukavaa nähdä tuttuja aiemmilta turnausvuosilta.

  • Kisan järjestävälle yhdistykselle pohdittavaksi :  Pelaajat  ovat vain niin eri tasoisia. Heidät pitäisi laittaa luokitetut omaan lohkoonsa ja luokittamattomat omaan lohkoonsa. Tästä voisi olla apua saada kisat jännittävämmäksi. Uskon että moni kilpailija on tätä miettinyt.

Aina voi toki sanoa: Heitä itse paremmin.

JOUKKUEET (20 kpl.)

SijoitusJoukkuePisteet
1.TPB-11512
2.TPB-21461
3.ES-11412
....
13.Pori-11175
17.Pori-21005

MIEHET (45 kpl.)

SijoitusNimiPisteet
1.Rosten Timo PKY-1558
2.Rajala Pentti TPB-1557
3. Salo Timo TPB-3528
…  
15.Skyttä Jorma Pori-1447
32.Alinen Tauno Pori-1 370
34.Vainio Kai Pori-2359
36.Airaksinen Arto Pori-2356
43.Hurttila Esa Pori-2290

NAISET (14 kpl.)

SijoitusNimiPisteet
1.Tolonen Anne TPB-3507
2.Hietala Merja TPB-2484
3.Neuvonen Seikku Joensuu481
....
8.Skyttä Seija Pori-1358
Kaatuuko, pohtii Tauno ja Kai vielä keskittyy.

 

Näin tänä vuonna. Kiitos kaikille.

Lopuksi toteamme : Kiva pelireissu kerran vuodessa.

Terveisin  Esa

Petanque-pelinpitoa Toejoen uudella kentällä

 

sdr
Mervi, Arto eka, Leena ja Pikku-Leena

 

KELPO POLKU

Katso KELPO POLKU-esite tästä

JOOGAA

Muistutuksena myös oheinen esite perjantaisin Porin Kansalaisopistolla järjestettävästä joogatunnista. Lähtekääpä itse mukaan ja kertokaa myös muille tuntemillenne parkinsonin tautia sairastaville. Olemme vaarassa menettää kyseisen tunnin, ellei osallistujia ole riittävästi, joten…

On todella mukavaa, rentouttavaa ja jopa notkistavaakin.
Sopii sekä miehille, että naisille, eikä taatusti ole liian vaativaa, kukin kykyjensä ja voimiensa mukaan tietysti tekee.

Katso esite tästä Neurojooga

Ja hei! Joogatunnithan ovat yhdistyksen jäsenille ilmaisia!

KEILAILUA

Yhdistyksen keilakisa heitettiin 30.5.2016 kello 13.30 Porin keilahallilla.

Kilpailussa heitettiin kolme sarjaa kukin, mutta vain kaksi parasta huomioitiin tuloksiin.

TULOKSET

Naiset

  1. Anni Tommila 221p.
  2. Leena Ounankorpi-Luontola 179p.
  3. Kaarina Jaakonsaari 167p.

Miehet

  1. Jorma Skyttä 311p.
  2. Esa Hurttila 266p.
  3. Topi Nordlund 259p.
  4. Arto (1.) Airaksinen 228p
  5. Kai Vainio 205p.

Lisäksi kirittäjinä heittivät:
Marjatta Rantakari 277p.
Seija Skyttä 217p.

Keilailua jatkettaneen taas syksyllä. Lisätietoja myöhemmin.

ONNEA VOITTAJILLE JA KAIKILLE OSALLISTUJILLE!!